TOKAT'LI STK 'LAR
Cemal KUTLU
kutlu.cemal@gmail.com
TOKAT’dır İlimiz, Ne Olacak Halimiz ?
06/04/2015


TOKAT’dır  İlimiz, Ne Olacak Halimiz ?

Tokat ;

6000 Yıllık geçmişi ile birçok kadim kültüre ev sahipliği yapan ilimiz Tokat’ın artık derlenip toparlanma, deyim yerinde ise “titreyip kendine gelme” zamanı gelmiş beklide geçmektedir. Zira mevcut il nüfusu kadar nüfus il dışına göçmüş, verimli ovaları, cennet köşesi köyleri, kuş uçmaz kervan geçmez haldedir. Tokatlılar göçse de, toprak yani Tokat yerinde duruyor.

Tokat’daki Dezavantajımız;

Ø  Yatırımlarda, öncelik kriterlerinin ve uzun dönem stratejilerinin belirlendiği il master (kalkınma) planının olmayışından dolayı, projelendirmelerde hizmetin gerekliliği ile ilgili uzun vadeli planlamaların yapılamayışı.

Ø  Yatırımların sürdürülebilirliğinin artırılmasına yönelik olarak, yatırım sonrası izleme değerlendirme sürecinin tam olarak yapılamaması ve yatırımların kurumsal bir işletme yapısına teslim edilemeyişi.

Ø  Tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin tek elden ve yeterli düzeyde olmaması. Söz ve eylem sahibi kişi ve kuruluşlar ortak dilden konuşmaması, ekip çalışmasından kaçması,

Ø  Tokat  ve Tokatlılar hakkında, bilgi işleme, veri değerlendirme ve arşivleme sisteminin istenilen seviyeye ulaştırılamaması.

Tokat’daki Avantajımız;

Ø  Kalkınmada Öncelikli iller arasında 5. bölge teşvik alıyor ve Orta Karadeniz kalkınma ajansı(OKA) bölgesinde,

Ø  AB’ye giriş süreci ile birlikte, yatırımların finansmanında dış kaynaklı hibe (IPARD)programlarından yararlanılabilme imkânında meydana gelen artış.

Ø  Tokat ilinin uygun ekolojik yapısı, tarihi, kültürel,turistik ve sosyal zenginlikleri sebebiyle gelişime açık olması.

Ø  Tokatlının değişime açık olması, güçlü bir tarımsal kültürün varlığı.

Ø  Tokat ilinin güçlü bir kurumsal çeşitliliğe ve yapıya sahip olması,

Ø  ”Tokat, Sanayi,Turizm ve Hayvancılıkta Örnek Kent Olacak” inancımız.

Ø  TV, Basın-yayın alanındaki gururumuz olan sizler gibi Tokat aşığı vefakar  yatırımcılarımız,

Tokat aynı Tokat ama onu anlatanlar değiştikçe ya Tokat’ın kendinden bir şeyler eksik kalıyor yada ilgisiz bilgiler Tokat la ilişkilendiriliyor, doğru teşhiş ve doğru tedavi şart. İlimize dair ne varsa ortak dille tanımlanmalıdır.

HAYATIMIZIN HER ALANINDA “Böl parçala yönet” anlayışının iyice hakim olduğu son yıllarda ekip çalışması, birlikte hareket etme anlayışı nerdeyse tamamen ortadan kalkarak yerini “Bırakın yapsınlar” a bıraktı.

Kültürel ve sosyal bölünmüşlüklere ekonomik nedenlerde eklendikçe bir yandan göç hareketleri diğer yandan gettolaşma ve keskin siyasal kaplaşmalara yol açar. Gün gelir, aynı şehir, aynı mahalle, aynı apartmanlar birlikte yaşanmaz hale gelir.  Bunun en sıcak örnekleri sınırlarımıza dayanmıştır.  Sıcaklığını hissettiğimiz bir büyük yangın önce bir çalı çırpıdan başlamış olsa da doğru zamanda ve doğru yerde müdahale edilmezse tüm ormanı saracak ve yok edecektir.

Aklı başında ve vicdanı olan herkes sonunda kendini de yakacak olan böyle yangınlara seyirci kalamaz ve tüm varlığı ile mücadele eder.

2015 yılında daha bir çok önemli olumlu-olumsuz gelişmeler olabilir, kısaca bizim amacımız; bu yılı Tokat için bir fırsatlar yılına dönüştürmek, ulusal ve uluslar arası iş insanları, siyasetçiler, bilim insanları, ekonomi uzmanları ve Türkiye kamuoyunun dikkatini ilimiz Tokat’a ve  gurbetteki Tokatlılara çekmektir.

 

Ø    Ama görünen o ki “Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş” ve tüm Tokatlı STK yöneticileri  ve siyasiler diyemeyiz ama ne yazık ki önemli bir kısmı hayatın her alanında bölücülüğü seçmiş ve ondan beslenmekteler. Bunun olumsuz etkisi her çalışma önündeki en büyük engeldir.

Tüm çalışmalarımızda olduğu gibi ülkemizin ve İlimiz Tokat’ın bütünlüğünü de asla göz ardı etmeden;

Ø Sizlerle ve sizin gibi düşünenlerle Tokat’ın bu makus talihini yeneceğiz ve “Dil birliği, El birliği ve Tokat’ın Dirliği için Varız” diyeceğiz… Ve Tokat var oldukça bizde var olacağız…

Ø Her şeye rağmen, doğru yapılan her çalışmanın, önce Tokat’a, ülkemize ve ülkemiz dışında yaşayan hemşerilerimize faydalı sonuçlar ortaya koyacağına yürekten inanmaktayım.

Sevgi ve Saygılarımla,

Cemal KUTLU

TOSİAD Genel Başkan Yardımcısı

Yurt dışı ilişkilerden sorumlu

 NOT: Bu yazı 06 Nisan 2015 Tarihinde yayımlanmıştır.1072 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÜPER YAŞLILIK*** - 17/11/2023
Bazı yaşlı insanlar ilerleyen yaşlarına rağmen bilişsel olarak “genç” kalmaya devam edebiliyor. Süper yaşlılık olarak isimlendirilen bu olgu neden kaynaklanıyor?
ÖNEMLİ DUYURU... - 13/09/2023
Sevgi ve Saygıdeğer TOSİAD Üyelerimiz, Kıymetli Tokatlı hemşerilerim, 1970 yılından itibaren Gurbet’e çıkmış içinizden biriyim. Yani Gurbetçi..!!! Bildiğiniz gibi bu hayatta her şey ihtiyaçtan doğar…
Şimdi Önlem Zamanı! - 17/05/2021
İkinci yılında da Covid-19 Salgını(Pandemi) devam ediyor ve birçok şirket likidite sorunları yaşıyor ve hatta bazıları ya iflas etti ya da iflasla tehdit ediliyor.
İŞ İNSANI OLMAK KOLAY YA “İNSAN OLMAK.”? - 22/02/2021
Pandeminin(Covid-19) tüm varyantlarıyla en ağır şartlarda devam ettiği dünyamızda acılarla dolu bir yıldan uzun süre geçti. Ve ne kadar sürer kimse bilmiyor…
Ey "HIRSIZLAR"... - 23/01/2021
7 Bölge 4 Mevsim Cennet Ülkemiz TÜRKİYE 'de Toprağımızın üstü altından daha değerlidir...
TOSİAD Ve VİCDAN BORCU... - 04/02/2020
Merhaba! Sevgi ve Saygıdeğer Tokat Ve Türkiye Sevdalıları… Eminim ki hepiniz; “Dil Birliği, El Birliği Ve Tokat’ın Dirliği İçin Varız” diyerek bu bülteni elinize aldınız ve okuyarak bu sayfaya da hoş geldiniz, şeref verdiniz…
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (4) - 03/10/2019
TOKAT TANITIM MERKEZİ(TTM) ve Evrenin düzeni inançlara göre değişmez... İnsanlar hangi dine inanırlarsa inansınlar, ister Müslüman, ister Yahudi, ister Hıristiyan, ister Budist, ister Mecusi olsunlar. Yahut bunlardan hiç birine inanmasınlar...
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (3) - 03/09/2019
TOKAT TANITIM MERKEZİ(TTM) ise bambaşka bir “TOKAT” bakışıdır…
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (2) - 27/07/2019
Hani ! "Her Tokatlının Mutlaka Söyleyecek SÖZÜ İle Yanlışa karşı, Doğrunun, Kötüye Karşı, İyinin Ve Güzelin Yanında Olacak ÖZÜ Vardır." YA... Sizi de BEKLERİZ... TANITIM MERKEZİ(TTM) olarak, TOKAT ve TOKATLILAR için muhatabız, söz hakkımızı...
 Devamı