TOKAT'LI STK 'LAR
Cemal KUTLU
kutlu.cemal@gmail.com
“Tokat'tan 7 Tepe'ye, 7 Tepe'den 7 Kıta'ya” temalı “Tosiad İstanbul Ekonomi Zirvesi”
26/12/2014


Sayın Tokatlı,

“Sayın Tokatlı Geçinen” (!)

“Sayın Tokatlı ’dan Geçinen” (!)

Sevgi ve saygıdeğer hemşehirlilerim; 6000 Yıllık geçmişi ile birçok kadim kültüre ev sahipliği yapan ilimiz Tokat’ın artık derlenip toparlanma, deyim yerinde ise “titreyip kendine gelme” zamanı gelmiş beklide geçmektedir. Zira mevcut il nüfusu kadar nüfus il dışına göçmüş, verimli ovaları, cennet köşesi köyleri, kuş uçmaz kervan geçmez haldedir.

Gerçek Tokatlı; umutsuzluğa ve karamsarlığa düşmüş olan hemşerilerine  umut aşılamaya çalışırken, bu çığlığını Tokatlı geçinen ve Tokatlı ’dan geçinenler bu güne kadar ya hiç duymamış yada duymazlıktan gelmiştir. Öyleyse daha yüksek yerden daha yüksek tonda bir sese ihtiyaç vardır. Bu yer de, mevcut il nüfusu kadar Tokatlı gurbetçinin yaşadığı (yaklaşık 600 bin)  ve Türkiye’nin ekonomik başkenti olan 7 tepeli İstanbul olabilirdi.

Ayrıca,2015 yılı her yönü ile ülkemiz için çok önemli gelişmelere gebedir. Ekonomik ve siyasi açıdan, özellikle de genel seçimlerin 2015 yılında yapılacağının altının kalınca çizilmesi gerekirdi.

Bu gerçeklerden hareketle derneğimiz İstanbul şube yönetim kurulunun önerileri doğrultusunda genel merkez yönetim kurulu onayı ile 17-18 Ocak 2015 tarihlerinde Wyndham Grand İstanbul Levent Otelde  “Tokat'tan 7 Tepe'ye, 7 Tepe'den 7 Kıta'ya” temalı “Tosiad İstanbul Ekonomi Zirvesi” adlı toplantı  yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu zirvede amaç, ulusal ve uluslar arası iş insanları, siyasetçiler, bilim insanları, ekonomi uzmanları ve Türkiye kamuoyunun dikkatini ilimiz Tokat’a ve gurbetçi Tokatlılara çekmek çekmektir. Bu ve benzeri gerçeklerden hareketle 2015 yılı ilimiz Tokat’ın yılı olsun istedik.

Dünya ve ülkemiz ekonomisine genel bakıştan sonra ilimiz Tokat’ın ekonomisine özel bakışın yapılacağı bu zirvede; 12 ilçesiyle ülkemizin yürütme erkine yani siyasi iktidara top yekün destek olan ilimizin, son 12 yıldaki ekonomik kayıp ve kazançlarının dökümü de çıkacaktır.

Bu zirveden elde edilen sonuçlardan hareketle ilimizin yerel kaynaklarının seferber edilmesi için ihtiyaç duyulan iç ve dış desteklerin sağlanması ile ilimizin ekonomik değerlerini, ülkemizin “ekonomik başkenti İstanbul” un 7 tepesinden 7 kıtaya aktarma imkanı doğacaktır. Bu ulvi amacın gerçekleşmesi için yola çıkan derneğimize kişisel ve kurumsal desteğini esirgemeyenlere bu gün olduğu gibi yarında ihtiyaç olacaktır.

Toplantı sonrasında oluşacak sinerji ile yıllardır yapılamayan “Tokat Tanıtım Günleri”ni “Tokat Kültür Ve Tanıtım Haftası”na dönüştürerek bu alanda da bir ilk’e önderlik edilecektir.

Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’ da her 3 ayda bir yapılacak 7 günlük haftalık etkinlikte ilimize dair ne varsa vitrinde konacak ve böylece yıl içinde bir ay ilimizin tanıtımı yapılacak, yılda bir ay kendini tanıtan ilk il olacaktır.

“SILA’da EVİN OLSUN” vb. projelerle de gurbetçi Tokatlılara geri dönüş çağrısı yapılacaktır.

Genel merkezi Ankara’da olan derneğimiz TOSİAD’ın  amacı ise; Tokat, İstanbul ve İzmir şubeleriyle yurtiçi ve dışındaki Tokatlı sanayici ve iş adamlarının gücünü Tokat çatısı altında toplayarak ilimizin her yönüyle kalkınmasına katkı sunmaktır.

Yönetim Kurulumuz; TOKAT çatısı altında yapılacak her çalışmanın tüm paydaşlarının katılımıyla daha verimli, kaliteli olacağı ve Tokat ailesinin paydaşları olan valilik, kaymakamlıklar, üniversiteler, eğitim kurumları, yerel yönetimler, meslek odaları, özel sektör, basın-yayın kuruluşları, siyasi partiler ve Tokatlı STK ’ların desteğiyle mutlaka başarıya ulaşacağına inanmaktadır.

İstanbul’a en çok göç veren iller arasında ön sıralarda yer alan ilimiz Tokat’a ve ülkemize çok faydalı sonuçlar ortaya koyacağına inandığımız bu zirve’ye “Dil Birliği, El Birliği ve Tokat Dirliği İçin Varız.”  İnancıyla verilen desteğin(konuşmacı, katılımcı veya sponsor olarak ) önemi çok büyüktür ve destekleyenlerin, gelecek nesiller tarafından şükran ve minnetle anılmasını sağlayacaktır.

Bu önemli toplantımıza teşrif edenlerse, sadece bizleri değil, tüm Tokatlıları onurlandırmış olacaktır.

Bu toplantımızın gerçekleşmesinde her konuda emeği geçen kişi ve kuruluşlara teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla,

Cemal KUTLU

TOSİAD Genel Başkan Yardımcısı

Yurt dışı ilişkilerden sorumlu

1585 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÜPER YAŞLILIK*** - 17/11/2023
Bazı yaşlı insanlar ilerleyen yaşlarına rağmen bilişsel olarak “genç” kalmaya devam edebiliyor. Süper yaşlılık olarak isimlendirilen bu olgu neden kaynaklanıyor?
ÖNEMLİ DUYURU... - 13/09/2023
Sevgi ve Saygıdeğer TOSİAD Üyelerimiz, Kıymetli Tokatlı hemşerilerim, 1970 yılından itibaren Gurbet’e çıkmış içinizden biriyim. Yani Gurbetçi..!!! Bildiğiniz gibi bu hayatta her şey ihtiyaçtan doğar…
Şimdi Önlem Zamanı! - 17/05/2021
İkinci yılında da Covid-19 Salgını(Pandemi) devam ediyor ve birçok şirket likidite sorunları yaşıyor ve hatta bazıları ya iflas etti ya da iflasla tehdit ediliyor.
İŞ İNSANI OLMAK KOLAY YA “İNSAN OLMAK.”? - 22/02/2021
Pandeminin(Covid-19) tüm varyantlarıyla en ağır şartlarda devam ettiği dünyamızda acılarla dolu bir yıldan uzun süre geçti. Ve ne kadar sürer kimse bilmiyor…
Ey "HIRSIZLAR"... - 23/01/2021
7 Bölge 4 Mevsim Cennet Ülkemiz TÜRKİYE 'de Toprağımızın üstü altından daha değerlidir...
TOSİAD Ve VİCDAN BORCU... - 04/02/2020
Merhaba! Sevgi ve Saygıdeğer Tokat Ve Türkiye Sevdalıları… Eminim ki hepiniz; “Dil Birliği, El Birliği Ve Tokat’ın Dirliği İçin Varız” diyerek bu bülteni elinize aldınız ve okuyarak bu sayfaya da hoş geldiniz, şeref verdiniz…
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (4) - 03/10/2019
TOKAT TANITIM MERKEZİ(TTM) ve Evrenin düzeni inançlara göre değişmez... İnsanlar hangi dine inanırlarsa inansınlar, ister Müslüman, ister Yahudi, ister Hıristiyan, ister Budist, ister Mecusi olsunlar. Yahut bunlardan hiç birine inanmasınlar...
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (3) - 03/09/2019
TOKAT TANITIM MERKEZİ(TTM) ise bambaşka bir “TOKAT” bakışıdır…
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (2) - 27/07/2019
Hani ! "Her Tokatlının Mutlaka Söyleyecek SÖZÜ İle Yanlışa karşı, Doğrunun, Kötüye Karşı, İyinin Ve Güzelin Yanında Olacak ÖZÜ Vardır." YA... Sizi de BEKLERİZ... TANITIM MERKEZİ(TTM) olarak, TOKAT ve TOKATLILAR için muhatabız, söz hakkımızı...
 Devamı