TOKAT'LI STK 'LAR
Cemal KUTLU
kutlu.cemal@gmail.com
Merhaba Sevgi Ve Saygıdeğer Hemşerilerim,
11/08/2012

Merhaba Sevgi Ve Saygıdeğer Hemşerilerim,

Nüfus cüzdanımda doğum yerinin Tokat - Reşadiye yazmasından gurur duyan biri olarak; 27 yıl devlet memurluğu ve 23 yıllık turizm sektörü içeren bu dünya yolculuğumda kazandığım tüm birikimlerimi, Tokatlı hemşerilerimden başlayarak tüm insanlıkla paylaşmak, son nefesime kadar gönüllü hizmet etmek bir cüzdan ve vicdan borcumdur.

Çeşitli konularda ilklere imza atan, risk almayı bilen bir müteşebbis ve emekli devlet memuruyum. Köklü bir aileden geliyorum. Babam ve dedelerim, yaşadıkları topluma hizmet etmekte hep ön sıralarda yer almıştır.

Memleket sevgimi her sevgimin önüne koyarım. Büyük önder Atatürk ve devrimlerine yürekten bağlıyım. Atatürk olmasaydı ve bu devrimleri yapmasaydı bugün dilimiz, dinimiz ve ismimizin asla aynı olmayacağına inanırım. Kısacası, kurucularıyla ve onun bir yurttaşı olduğum cennet ülkemle gurur duymaktayım.

Allah'ın dürüst, çalışkan ve doğru insanların daima yanında olduğuna inanırım. Bunu tecrübelerim de göstermiştir. Tokat’tan kolay kolay vatan haini çıkmaz. Sizlerin de Tokat’ı sevdiğinize ve kendi yöntemlerinizle Tokat’ı kalkındırmaya çalıştığınıza inanıyorum. İçinizde zeki, çalışkan ve karizmatik Tokatlıların fazla olduğunu biliyorum. Ancak Tokat’ın bugünkü durumunu iyi görmüyorum ve bunu söylemekten de üzülüyorum. Hemen sinirlendiğinizi görür, söylendiğinizi duyar gibiyim.

Tokat çatısı altında birleşmiş ve “Tokat’ın hizmetindeyim.” diyenlerin sinirlenmeye hakkı yoktur. Tokat göçüyor, yoksullaşıyor, hatta bölünüyor... Bilerek veya bilmeyerek ‘biz ve onlar’ diyenler çıkıyor. Bu ne demektir? Kendimize hâkim olmalıyız.

Biz Tokat dışında yaşayanlar, Tokat’ta yaşayan, akraba, arkadaş ve hemşerilerimize böyle mi örnek olacağız?

Bu dünyaya gelişimize biz karar veremediğimiz gibi gidişimize de karar veremiyoruz.

Ama son nefesimize kadar ne yapacağımıza ve nasıl bir yaşam seçeceğimize karar verme irademiz ve hakkımız var. Hayat denen bu tarlaya ne ekersek onu biçeriz. Arpa tarlasından buğday biçilmez. Bugün sağlıklı, varlıklı ve güçlüyüz. Ya yarın? Allah bilir. Zirve inişin başladığı yerdir. İnsanlar kendilerini en güçlü hissettikleri anlarda en büyük hatalarını yaparlar. Tarihimiz bu durumlar için söylenmiş sözlerle doludur: “Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var."

“Keskin sirke küpüne zarar." Sinirlerimize hâkim olalım. Bağırıp çağırıp kötü konuşmayalım. İnsan kalbi cam gibidir, kırdığımızda tamiri imkânsızdır. Bir Tokatlı olarak sadece hemşerimize değil, çevremizdeki her kişi ve kuruluşa değer verip görüşüp ve fikirlerini alalım. Onlar da bu ülkenin çocukları. Onların da fikirleri, görüşleri, bilgileri, tavsiyeleri etrafımızdaki çok kişininkinden daha faydalı olabilir.

Her güçlü kişinin etrafının “dalkavuklar” tarafından kuşatıldığını unutmayalım. Her şeyi hiç kimse bilemeyeceği gibi, biz de bilemeyebiliriz. Bilmediklerimizi açıkça kabul etmeliyiz. Her konuda hemen fikir beyan etmeden, danışalım, öğrenelim. Monolog yerine diyalogu seçelim. “Hayvanlar koklaşarak, insanlar konuşarak anlaşır”.

Sadece sizin gibi düşünenleri görev başına getirmeyelim. Asla kadrolaşmayalım. Bu bizi bizden ve bizim insanlarımızdan koparır.

Bir hadis-i şerif diyor ki: "Cenab-ı Hak sevdiği yöneticilerin yanına açık sözlü danışmanlar nasip eder, sevmediklerine de dalkavuklar musallat eder.

" Sivil Toplum Kuruluşlarında ister üye ister yönetici olalım, büyük Türk düşünürü Şeyh Edebali Hazretleri'nin öğütlerini bir kez daha okuyup uygulamamız gerek.

Tokatlılar olarak geç de olsa bir araya gelişimizin herkese faydalı olacağı inancındayım.

Birbirimizi tanıdıkça; kendimiz, ailemiz, ilimiz ve ülkemiz için daha faydalı olacağımız gerçeğini unutmamalıyız ve hemşerilerimize de düzenli olarak hatırlatmalıyız. Hatırlatmanın en sağlıklı yolu ise bir Tokatlı ve dernek mensubu olarak birlikte hareket etmekten geçer.
Sevgi Ve Saygıdeğer Hemşerilerim;
2018 yılının ülkemiz ve insanlığa, barış, huzur, sağlık ve varlık için açılan bir kapı olması dileklerimle yeni yılınızı kutlarım.

Sevgi Ve Saygılarımla,

Cemal Kutlu

TOSİAD Denetim Kurulu Üyesi
NOT: Bu yazı 11.08.2012 Yılında yayımlanmıştır.1200 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÜPER YAŞLILIK*** - 17/11/2023
Bazı yaşlı insanlar ilerleyen yaşlarına rağmen bilişsel olarak “genç” kalmaya devam edebiliyor. Süper yaşlılık olarak isimlendirilen bu olgu neden kaynaklanıyor?
ÖNEMLİ DUYURU... - 13/09/2023
Sevgi ve Saygıdeğer TOSİAD Üyelerimiz, Kıymetli Tokatlı hemşerilerim, 1970 yılından itibaren Gurbet’e çıkmış içinizden biriyim. Yani Gurbetçi..!!! Bildiğiniz gibi bu hayatta her şey ihtiyaçtan doğar…
Şimdi Önlem Zamanı! - 17/05/2021
İkinci yılında da Covid-19 Salgını(Pandemi) devam ediyor ve birçok şirket likidite sorunları yaşıyor ve hatta bazıları ya iflas etti ya da iflasla tehdit ediliyor.
İŞ İNSANI OLMAK KOLAY YA “İNSAN OLMAK.”? - 22/02/2021
Pandeminin(Covid-19) tüm varyantlarıyla en ağır şartlarda devam ettiği dünyamızda acılarla dolu bir yıldan uzun süre geçti. Ve ne kadar sürer kimse bilmiyor…
Ey "HIRSIZLAR"... - 23/01/2021
7 Bölge 4 Mevsim Cennet Ülkemiz TÜRKİYE 'de Toprağımızın üstü altından daha değerlidir...
TOSİAD Ve VİCDAN BORCU... - 04/02/2020
Merhaba! Sevgi ve Saygıdeğer Tokat Ve Türkiye Sevdalıları… Eminim ki hepiniz; “Dil Birliği, El Birliği Ve Tokat’ın Dirliği İçin Varız” diyerek bu bülteni elinize aldınız ve okuyarak bu sayfaya da hoş geldiniz, şeref verdiniz…
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (4) - 03/10/2019
TOKAT TANITIM MERKEZİ(TTM) ve Evrenin düzeni inançlara göre değişmez... İnsanlar hangi dine inanırlarsa inansınlar, ister Müslüman, ister Yahudi, ister Hıristiyan, ister Budist, ister Mecusi olsunlar. Yahut bunlardan hiç birine inanmasınlar...
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (3) - 03/09/2019
TOKAT TANITIM MERKEZİ(TTM) ise bambaşka bir “TOKAT” bakışıdır…
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (2) - 27/07/2019
Hani ! "Her Tokatlının Mutlaka Söyleyecek SÖZÜ İle Yanlışa karşı, Doğrunun, Kötüye Karşı, İyinin Ve Güzelin Yanında Olacak ÖZÜ Vardır." YA... Sizi de BEKLERİZ... TANITIM MERKEZİ(TTM) olarak, TOKAT ve TOKATLILAR için muhatabız, söz hakkımızı...
 Devamı